Atlantic – historia marki

Firma Atlantic powstała w Bettlach, koło Grenchen w Szwajcarii w roku 1888. Początkowo firma produkowała części dla tak znanych wytwórców zegarków jak Longines, Certina i wielu, wielu innych. Pierwsze zegarki o nazwie Atlantic ujrzały światło dzienne w 1932 roku i były to jedne z pierwszych na świecie zegarków wodoszczelnych.

Kolejnym niezwykle istotnym wydarzeniem w historii firmy było wynalezienie mechanizmu szybkiego przesuwu datownika za pomocą koronki. Ten epokowy wynalazek, który możemy porównać do wynalezienia koronki w zegarkach przez firmę Patek Phillipe jest używany do dnia dzisiejszego przez wszystkich producentów zegarków na świecie. Na pochodzących z lat 50. reklamach przeczytać można było, że nowe rozwiązanie przyspiesza tę operację aż 52-krotnie! W ciągu 110 lat produkcji w firmie powstało wiele nowatorskich konstrukcji jak np. tytanowy Nautilus wodoodporny do 1000 metrów czy też Midas – zegarek o niespotykanej odporności koperty i szkiełka na wszelkie zarysowania.

 

Dla naszego rynku z pewnością wielkie znaczenie ma rok 1950, kiedy to zegarki Atlantic znalazły się w Polsce po raz pierwszy. Od tego momentu datuje się popularność tej marki wśród polskiej klienteli. Od roku 1965 aż do początku lat dziewięćdziesiątych zegarki Atlantic były numerem jeden na polskim rynku. W roku 1998, po dwóch latach nieobecności firma ponownie zawitała na nasz rynek i wielkimi krokami zmierza do zajęcia należnego jej miejsca na polskim rynku.

Urodzony 26 marca 1845 roku Eduard Kummer był jednym z twórców szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Doskonalił swoje rzemiosło podczas wielu lat czeladnikowania, które zawiodły go do granicy z Francją i poza. Powrócił w swoje rodzinne strony jako wykwalifikowany mistrz zegarmistrzowski. Mieszkańcy miasteczka Bettlach zauważyli ambicje przemysłowe Kummera i poparli powstanie okręgu przemysłowego, który stał się sercem szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Fantastyczna wizja utworzenia wysokiej jakości zegarmistrzostwa zaczęła nabierać kształtów. W roku 1888 utworzono pierwszą manufakturę z 15-20 pracownikami – W latach następnych następował systematyczny rozwój, by przed końcem wieku osiągnąć zatrudnienie 720 pracowników.

Te twórcze wysiłki sprzed wieku stały się fundamentem dla współczesnej Szwajcarii z jej polityczną stabilizacją i dobrobytem. Dzisiaj nie jest łatwo wyobrazić sobie z jakimi przeszkodami trzeba było walczyć, aby to osiągnąć.

Brak źródeł energii powodował, że młoda manufaktura musiała bazować na sile ludzkich mięśni, jak podają lokalne archiwa. Później stało się możliwe korzystanie z małych źródeł energii wodnej przez pomysłowy ciśnieniowy system rur i hydrantów. Zainstalowane później LOKOMOBILE – której komin jest widoczny na starej fotografii z 1880 roku – było prawdziwą sensacją. LOKOMOBILE – parowy lub węglowy boiler zdolny był do wytworzenia ciśnienia stałego 900 HP.
Elektryczność dotarła tam dopiero w 1905 roku, a do tego czasu używano powszechnie lamp naftowych.

Na tej pochodzącej z 1880 r. fotografii widać komin Lokomobile. Był to parowy bojler, który mógł wytworzyć ciśnienie stałe 900 HP i zastąpił źródła energii wodnej.

Wprawdzie, założyciel Atlantica Eduard Krammer był patriarchą tradycyjnej szkoły, jednakże mocno wierzył w rozwój przemysłu. W owych czasach tydzień pracy trwał 6 dni po 11 godzin dziennie. Płatne urlopy i dodatkowe zarobki nie istniały.

Wprowadzenie w roku 1937 6 dni płatnego urlopu stanowiło przełom socjalny (obecnie zwykły tydzień roboczy to 40 do 42 godzin i minimum 4 tygodnie płatnego urlopu).
W owych dniach, początek i koniec pracy sygnalizował fabryczny dzwon. Były również krótkie chwile odpoczynku i relaksu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *