Casio – historia marki

Założyciel firmy Tadao Kashio urodził się w Kureta-mura (obecnie Nankoku City) w 1917 roku. Sama marka Casio istnieje na rynku już od 1946 roku i jak mogłoby się zdawać to nie zegarek czy kalkulator był pierwszym produktem wykonanym przez firmę japończyka Tadao Kashio.

Pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku Casio wprowadziło na rynek pierwsze zegarki. Pierwszą z takich innowacji były zegarki wykonane z kryształu kwarcowego, które zresztą są popularne do dnia dzisiejszego. Tadao Kashio i jego firma poszli za ciosem tworząc i wdrażając coraz to ciekawsze rozwiązania do swoich zegarków począwszy od zegarków z kalkulatorem, a skończywszy na wbudowanych w zegarek Casio termometrach. Prawdziwym przełomem wśród zegarków Casio był rok 1983 i wypuszczenie na rynek nowej serii zegarków zaprojektowanych dla sportowców. Są to zegarki rozwijane i cieszące się ogromną popularnością także w dzisiejszych czasach.

 • 1946 – Tadao Kashio zakłada firmę i staje się jej pierwszym prezesem. Pierwszym udanym wynalazkiem wprowadzonym przez niego na rynek była fajka yubiwa – urządzenie, które pozwalało na dopalanie papierosa do samego końca. Ponadto dzięki konstrukcji urządzenia palący miał wolne ręce. Wynalazek odniósł ogromny sukces, co pozwoliło na dalszy rozwój firmy.
 • 1949 – Tadao Kashio wraz z jego młodszym bratem zobaczyli pierwsze elektroniczne kalkulatory na pokazie w Ginza, Tokyo. Kashio miał pewną wiedzę dotyczącą elektroniki. Postanowił więc wykorzystać pieniądze zarobione na fajce yubiwa, do produkcji nowego rodzaju kalkulatora. Miał on być zbudowany na bazie solenoidów, w przeciwieństwie do większości poprzednich kalkulatorów, które swoją budową przypominały sumatory.
 • 1954 – Zakończenie budowy prototypu pierwszego biurkowego kalkulatora. Wprowadzonych zostało bardzo duzo, wcześniej niespotykanych innowacji. Przede wszystkim pojedynczy wyświetlacz zamiast trzech osobnych ekranów (dwa na argumenty, jeden na wynik). Ponadto prototyp posiadał 10-przyciskową klawiaturę zamiast szerokiej pełnej klawiatury, która składała się z ponad 30 klawiszy (pełna seria klawiszy przy każdej wartości dziesiętnej).
 • 1957 – zmiana nazwy firmy na CASIO COMPUTER CO., Ltd., którą wspólnie prowadzą bracia Kashio: Tadao, Kazuo, Toshio i Yukio. Prezentacja rynkowa kalkulatora biurkowego Casio 14-A. Kalkulator dostępny był na rynku w cenie 485,000 ¥.
 • 1960 – postawienie pierwszej fabryki Casio w Tokio, która obecnie jest technicznym centrum kontroli Casio.
 • 1965 – powstaje pierwszy kalkulator o wielkości maszyny do pisania z pamięcią podreczną. Model został oznaczony numerem 001.
 • 1967 – Powstaje pierwszy programowalny kalkulator serii AL-1000Casio Mini. Jest to pierwszy kalkulator osobisty dostępny na rynku. Wyprodukowano około miliard sztuk, każda po ~13,000 ¥. Pierwsze produkty Casio zostają eksportowane poza granice Japonii. Założono także biuro w Zurychu – Szwajcaria.
 • 1972 – Powstaje pierwszy kalkulator naukowy FX-1, który wyposażono m.in. w funkcje trygonometryczne. Założono biuro w Hamburgu obsługujące rynek niemiecki, które na dzień obecny jest centralą europejskiej firmy Casio Computer.
 • 1974 – Powstaje pierwszy zegarek wyprodukowany przez Casio nazwany Casiotron. Zegarek wyposażono w mechanizm kwarcowy wymyślony zaledwie 2 lata wcześniej oraz wyświetlacz LCD. Zegarek pokazywał czas oraz miał automatyczny kalendarz.
 • 1978 – Powstaje pierwszy kieszonkowy kalkulator o wielkości wizytówki i grubości 3,9 mm – LC-78. Casio rozpoczyna produkcje kas fiskalnych. Na Tajwanie założona zostaje pierwsza fabryka Casio umiejscowiona poza Japonią.
 • 1980 – Powstaje pierwszy instrument muzyczny CASIOTONE 201 – keyboard. Powstaje pierwszy kalkulator zasilany bateriami słonecznymi. Powstaje pierwszy słownik elektroniczny – TR-2000. Firma rozpoczyna ekspansje na nowy rynek – zegarki i instrumenty muzyczne (głównie keyboardy).
 • 1981 – Powstaje pierwszy zegarek Casio wyposażony w kalkulator. Odbywa się pierwszy turniej tenisowyCasio World Open.
 • 1983 – Powstaje pierwszy G-Shock(jap. Jishokku )DW-5000C. Jest to wstrząsoodporny zegarek zbudowany przez grupę naukowców – Team Tough. Zegarek jest potem wykorzystany w filmie: Speed: Niebezpieczna szybkość. Powstaje pierwszy notatnik elektroniczny oraz pierwszy mały telewizor z ekranem LCD – „TV-10”.
 • 1989 – Powstaje pierwszy zegarek analogowo-cyfrowy wyposażony w sensor – barometr do mierzenia wysokości bądź głębokości.
 • 1991 – Powstaje pierwszy zegarek elektroniczny z ekranem dotykowym wyposażony w notatnik, książkę telefoniczną, organizer i kalkulator.
 • 1995 – Powstaje pierwszy zegarek z serii Baby-G, czyli G-Shock dla kobiet – DW-520. Powstaje pierwszy aparat cyfrowy Casio QV-10 z zapisem cyfrowym na kartach pamięci i ekranem LCD do przeglądania zdjęć. Powstaje pierwszy zegarek sterowany falami radiowymi FKT-100LWave Ceptor. Powstaje pierwszy telefon komórkowy produkowany przez Casio – PH-100.
 • 1998 – Powstaje pierwszy mini laptop CASSIOPEIA FIVA MPC-101, wyposażony w system operacyjnyWindows 98. Siedziba firmy zostaje przeniesiona do Shibuya, Tokio.
 • 1999 – Powstaje telefon komórkowy 303CA, który jest wstrząso- i wodoodporny.
 • 2000 – Powstają zegarki WMP-1V wyposażone w odtwarzacz plików MP3 oraz WQV-1 wyposażony w cyfrowy aparat fotograficzny.
 • 2002 – Powstaje pierwszy telefon komórkowy wyposażony w aparat cyfrowy i lokalizacje GPS. Tego samego roku wydany zostaje także pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny z serii Exilim.
 • 2006 – Powstaje najcieńszy jak na owe czasy projektor – „XJ-S30/35”.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Casio

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *