Dlaczego zegarki mają różne kolory tarczy?

Zegarek stanowi wyposażenie, które służy do pomiaru czasu – ale to nie jego jedyna funkcja. Zegarek ma też ogromne znaczenie estetyczne i stanowi dodatek, który powinien stanowić uzupełnienie każdego stroju. Dress Code bardzo często wspomina o kolorze paska zegarka i nakazuje dopasowywać go do butów lub paska spodni. Czy kolor tarczy zegarka ma też znaczenie? Dlaczego właściwie produkuje się czasomierze z tarczami utrzymanymi w różnej tonacji?

Protokół dyplomatyczny nic nie wspomina o tarczy zegarka. Zatem w teorii nie ma ona większego znaczenie dla oficjalnej stylizacji. Można jednak powiedzieć, Że jest pewne niepisane prawo, które nakazuje zachować kolorystyczny umiar w tej kwestii. Zegarki klasyczne i eleganckie zazwyczaj posiadają tarcze w kolorze białym, kremowym, szarym lub écru. To one uznawane są za najbardziej uniwersalne i szykowne. Sam wygląd i budowa tarczy jest ważna – im mniej elementów się na niej znajduje, tym bardziej formalny staje się zegarek. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zegarków sportowych – tutaj rzadziej spotkamy jasny kolor tarczy. Czarne, granatowe i brązowe tonacje bardzo mocno kojarzą się aktywnością i urządzeniami stworzonymi do takich zadań. Czy jest to jednak odgórna – chociaż nieoficjalna zasada, że zegarek elegancki musi mieć cyferblat w kolorze białym, a sportowy chronometr nie?

Powody, dla których producenci decydują się na różne kolory tarczy są dwa – jednym z nich jest funkcjonalność, a drugim estetyka. Jasne tarcze zwykle są bardziej eleganckie i czytelniejsze, podczas gdy ciemne kolory w zegarkach sportowych sprawiają, że powierzchnia nie odbija tak mocno światła i nie oślepia ćwiczącego podczas odczytywania godziny w czasie treningu na świeżym powietrzu. Są jednak wyjątki.

Elegancki zegarek z ciemną tarczą

Zegarek DOXA, 173.90.101.01, D-LIGHT jest modelem pięknym i bardzo eleganckim. Prosta koperta i skórzany pasek sprawiają, że może być z powodzeniem noszony na bardzo eleganckich przyjęciach. Czarny kolor tarczy stał się w jego przypadku wyjątkowym akcentem, który pozwolił osiągnąć niebanalny efekt wizualny i poprawił czytelność tarczy. Projektanci zdecydowali się na znaczniki godzin wykonane w kolorze miedzi nawiązującym do koperty. Biała tarcza sprawiałaby, że odczytywanie czasu byłoby utrudnione – kontrast nadał tarczy czytelności i wyrazistości.

large_170-90-101-01

Sportowy zegarek z białą tarczą

Zegarek DOXA, 140.10.011.01, GRANCIRCUIT pokazuje, że sportowy model może posiadać tarczę w kolorze białym i zachować całą swoją funkcjonalność. W tym wypadku do czynienia mamy z konstrukcją, która umożliwia dokładne pomiary czasu treningu – dlaczego postawiono na taką barwę cyferblatu? Głównym elementem tego czasomierza jest sekundnik z czerwoną wskazówką. Biała tarcza stanowi dla niej doskonały kontrast i sprawia, że nawet szybkie spojrzenie na zegarek pozwala dokładnie określić położenie sunącego nieubłaganie do przodu wskaźnika.

large_140-10-011-01Dlaczego zatem zegarki mają różne kolory tarczy? Zwykle ta cecha zależna jest od pomysłu projektanta, który stara się zadbać o to, aby konkretny model w stu procentach spełniał potrzeby i oczekiwania użytkownika. Ciemna lub jasna tarcza może sprawdzać się w przypadku konkretnych zegarków i stanowi to ich cechę szczególną. Ostateczny osąd należy jednak do klienta i jego gustu w chwili zakupu.

źródło: zegarki doxa