Koperty

KOPERTA inaczej obudowa zegarka, to ta część zegarka, wewnątrz której umieszczony jest mechanizm. Koperta może mieć różny kształt np. okrągły, prostokątny lub kwadratowy Materiały jakie służą do produkcji kopert zegarków to:

Metal szlachetny

(np.: złoto (żółte, różowe, białe), platyna i inne)
Zegarki, których koperty wykonane są z metalu szlachetnego są niezwykle eleganckie i prestiżowe. Ich cena jest wysoka ze względu na wartość materiału z jakiego wykonana została koperta. Metale szlachetne są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych co niewątpliwie jest atutem jeśli chodzi o zegarki.

Stal
Koperty wykonane ze stopów stali wysokiej jakości są trwałe i odporne, jednak u niektórych osób mogą wywołać alergię.

Tytan
Coraz częściej wykorzystywany do produkcji kopert ze względu na fakt, że nie wywołuje reakcji alergicznych a poza tym nie ulega zniszczeniu (pociemnieniu) w środowisku wodnym. Naturalny kolor tytanu to ciemna szarość.

Spieki ceramiczne
Materiał uzyskany przez spiekanie proszków ceramicznych (tlenków, węglików, borków niektórych pierwiastków, np. glinu, żelaza, cyrkonu) niezwykle odporny na zarysowania. Wadą kopert wykonanych z tego materiału jest to, że mogą się stłuc.

Plastik i tworzywa sztuczne
Materiał używany do produkcji tańszych modeli zegarków. Nie powoduje reakcji alergicznych. Zaletami jest cena i dość duża odporność na uszkodzenia.